Facebook
Instagram
LinkedIn

W jaki sposób działają inteligentne bieżnie?

Trening biegowy wydaje się najczystszą jego formą. Podczas biegania niepotrzebne są nam żadne akcesoria, które używane są w innych dyscyplinach sportów lekkoatletycznych, ale nie tylko. Możemy biegać nawet bez specjalnego obuwia czy stroju. Jednak jeśli zależy nam na osiąganiu coraz lepszych wyników, kontroli prędkości, pulsu czy kroków powinniśmy wyposażyć się w innowacyjne technologie.

W jaki sposób działają inteligentne bieżnie?

Trening biegowy wydaje się najczystszą jego formą. Podczas biegania niepotrzebne są nam żadne akcesoria, które używane są w innych dyscyplinach sportów lekkoatletycznych, ale nie tylko. Możemy biegać nawet bez specjalnego obuwia czy stroju. Jednak jeśli zależy nam na osiąganiu coraz lepszych wyników, kontroli prędkości, pulsu czy kroków powinniśmy wyposażyć się w innowacyjne technologie. Specjalistyczne zegarki, paski pomiaru pulsu, czytniki rytmu serca są pomocne, ale niektórym mogą zawadzać, dekoncentrować, budując zbędną potrzebę ciągłego zerkania na różnego rodzaju indeksy. Alternatywą dla tego całego osprzętu są nowoczesne, wyposażone w innowacyjne technologie inteligentne bieżnie, dokonujące szczegółowych zapisów treningu.

W jaki sposób kontrolować prędkość, dystans i intensywność biegu?

W tej kwestii rodzi się dość dużo wątpliwości. Z jednej strony mamy do dyspozycji funkcjonalne smartwatche, które kontrolują nie tylko prędkość, ale także inne parametry istotne dla biegu, takie jak dystans czy intensywność treningu. Jednak nie brakuje opinii, że tego typu zegarki nieco przekłamują rzeczywistość. W zależności od modelu przekłamania mogą być mniejsze lub większe. Istotna jest tu także sama kalibracja urządzenia. Wydaje się więc, że lepszym rozwiązaniem będzie korzystanie z bieżni mechanicznej, której pomiar jest dokładniejszy. Biegacze wskazują także na wiele innych korzyści płynących z korzystania z tzw. taśmy. Nie musimy zwracać uwagi na warunki atmosferyczne.

Nieco bardziej skomplikowaną kwestią wydaje się ta odnosząca się do intensywności. Tu należy brać pod uwagę całkiem sporo czynników. Liczą się nie tylko nasze doświadczenie, ale i warunki, w których przychodzi nam biegać – wilgotność, temperatura, opór powietrza czy prędkość biegu. Bieganie w pomieszczeniu na bieżni mechanicznej wiele z tych aspektów eliminuje, a przynajmniej wyraźnie redukuje. Wewnątrz pomieszczenia nie jesteśmy narażeni na zmiany temperatur czy wspomniany opór powietrza.

Zauważyć należy jednak, że nie brakuje biegaczy, dla których bieganie na świeżym powietrzu jest optymalną i jedyną słuszną formą uprawiania tego rodzaju aktywności. A nowoczesne rozwiązania pozwalają na trenowanie bez zaangażowania jakichkolwiek dodatkowych urządzeń. Inteligentna bieżnia wyposażona w czujniki to zaawansowane narzędzie rejestrujące treningi, pozwalające na szczegółowy zapis wyników i ich późniejszą analizę.

 

Inteligentne bieżnie – jak to działa?

Nowoczesne i zaawansowane narzędzia rejestrujące treningi biegowe, umożliwiają prowadzić szczegółowe zapisy wyników, a co za tym idzie ich późniejszą analizę. Współpraca niemieckiego producenta systemów sztucznej murawy i syntetycznych nawierzchni sportowych firmy Polytan z firmą high-tech Humotion dostarczają aplikację pozwalającą uzyskiwać wiarygodne dane dotyczące ruchu pozwoliła opracować system Polytan SMART.

Na system składają się bramki pomiaru czasu, które wbudowane są w nawierzchnię, a także specjalne czujniki, których waga wynosi zaledwie 12 g oraz całe oprogramowanie służące analizie zarejestrowanych wyników. Dane gromadzone są zupełnie automatycznie, system rejestruje je po każdym okrążeniu w specjalnie opracowanym dzienniku treningowym, który umożliwia późniejsze analizowanie wyników i ich porównywanie.

Polytan SMART jest systemem charakteryzującym się bardzo wysoką precyzją. Jest także przyjazny i intuicyjny dla użytkownika, który może trenować amatorsko, jak i być profesjonalnym sportowcem. Z systemu można wygodnie korzystać, używając wysokowydajnego czujnika Bluetooth dostarczanego przez Humotion, nic jednak nie stoi na przeszkodzie, by używać własnego smartfona.

Aplikacja opracowana przez Humotion jest bezpłatna. Smart Run opracowano z myślą o profesjonalnych sportowcach jak i amatorach, którzy dążą do optymalizowania swoich treningów. Narzędzie umożliwia optymalnie wykorzystywać czujniki i mierzyć wszelkie istotne parametry treningu. Z aplikacją uda się precyzyjnie zmierzyć przebiegniętą odległość, czas, liczbę kroków czy ich częstotliwość. Dużym plusem systemu jest również brak ograniczeń liczby sportowców, którzy mogą trenować w tym samym czasie co pozwala na porównywanie czasów poszczególnych zawodników.

Jeśli jednak zależy nam na tym, by móc biegać pozostając jak najmniej obciążonym, warto skorzystać ze specjalnego sensora DX5.0, który waży zaledwie 12 g. Umocowany w talii za pomocą specjalnego paska pozwala rejestrować wszystkie pożądane parametry, które potem możemy analizować np. na laptopie korzystając z oprogramowania diagnostycznego SmartTracks lub bezpośrednio w aplikacji Smart Run.

Nie tylko na bieżni – system Polytan SMART także w grach zespołowych

System Polytan SMART umożliwia prowadzenie precyzyjnej diagnostyki dla biegów, ale jego potencjał jest szerszy. Z pomocą systemu trenerzy mają szansę opracować efektywniejszy trening i pozytywnie wpłynąć na jego wydajność. Polytan SMART znajduje także zastosowanie w sportach zespołowych, takich jak piłka nożna, futbol amerykański czy hokej. A to dlatego, że umożliwia on prowadzić w pełni zautomatyzowaną ocenę testów zwinności, m.in. poprzez pomiar zdolności sprinterskich, skokowych czy dynamiki zmian kierunku. Na boiskach piłkarskich oprócz bramek magnetycznych wbudowanych na stałe w boisko dodatkowo dedykowane są przenośne elementy rejestrujące umożliwiające przeprowadzanie testów.

Polytan SMART należy traktować w kategoriach przyszłości dla profesjonalistów dążących do regularnego poprawiania swoich wyników. Z rozwiązania mogą także korzystać trenerzy, szkoły, szkółki piłkarskie czy ośrodki sportu. Wszędzie tam, gdzie można prowadzić trening, który nie tylko będzie służył zawodowcom, ale także pozwoli wyłonić talenty wśród adeptów sportu.

Działanie systemu prezentują filmiki dostępne na naszym kanale Youtube (www.youtube.com/@panoramaobiektysportowe)