Facebook
Instagram
LinkedIn

Rodzaje boisk sportowych

Najpopularniejsze rodzaje boisk sportowych; boisko do piłki nożnej, boisko do rugby, boisko do hokeja na trawie, boisko wielofunkcyjne, koszt budowy boiska

Rodzaje boisk sportowych

Najpopularniejsze rodzaje boisk sportowych

Boisko do piłki nożnej

Boiska do gry w piłkę nożną muszą posiadać odpowiednią nawierzchnię, a także wymiary. Te dwa elementy wpływają nie tylko na komfort gry, ale i bezpieczeństwo zawodników. Zarówno do budowy boisk pełnowymiarowych, jak i orlików wykorzystuje się najczęściej trawę syntetyczną, a czasami trawę naturalną. Budowa orlika oraz boiska pełnowymiarowego to zadanie dla certyfikowanych specjalistów takich jak Panorama Obiekty Sportowe, których oferta budowy boiska stworzona jest z myślą o środowisku naturalnym.

  • Ile metrów ma boisko do piłki nożnej?
    Odpowiedź na to pytanie zależy od jego rodzaju. Boiska pełnowymiarowe mają 105 metrów długości i 68 metrów szerokości. Orliki do piłki nożnej również podlegają ścisłym wytycznym. Powinny one mieć 62 metry długości i 30 metry szerokości. Zatem ile metrów kwadratowych ma boisko piłkarskie? Pełnowymiarowe boiska mają 7140 m², a orliki 1860 m².

Boisko do rugby

Powinno charakteryzować się wysoką wytrzymałością, bezpieczeństwem, a także odpornością na poślizg. W tym przypadku doskonale sprawdzają się nawierzchnie syntetyczne z granulatem, które są odporne na ścieranie, a także przyjazne dla skóry i chronią graczy przed urazami.

  • Ile metrów ma boisko do rugby? Maksymalne wymiary wynoszą 100 metrów na 70 metrów, co daje 7000 m². Takie boisko składa się z pola gry oraz pól punktowych, które znajdują się z obu stron za liniami końcowymi. Wymiary pól punktowych mogą wynosić nie więcej niż 22 metry długości i 70 m szerokości.

Boisko do hokeja na trawie

W budowie boiska do hokeja można wykorzystać różne rodzaje nawierzchni m.in. piaskową lub multifunkcyjną. Świetnym rozwiązaniem jest zastosowanie nawierzchni wodnej, z której można odzyskać wodę. Wszelkie murawy powinny spełniać wymagania Międzynarodowej Federacji Hokejowej. Warto też zastosować innowacyjne rozwiązania. Oferowane przez firmę Panorama Obiekty Sportowe technologie CoolPlus oraz PreciTex pomagają skutecznie schłodzić murawę w upalne dni. Wpływają one również na trwałość oraz jednorodność koloru nawierzchni.

  • Ile metrów kwadratowych ma boisko do hokeja na trawie?
    Takie boisko ma nieco ponad 5000 m². Ma ono kształt prostokąta o wymiarach 91,40 m długości oraz 55 m szerokości. Jest ono podzielone na cztery strefy, a każda z nich ma 22,90 metrów.

Boisko wielofunkcyjne

Najbardziej uniwersalnym rodzajem boiska, doskonałym dla dzieci i młodzieży są te wielofunkcyjne. Zapewniają możliwość uprawiania wielu dyscyplin bez konieczności budowy wielu obiektów sportowych. Jest to rozwiązanie idealne dla szkół oraz osiedli mieszkaniowych. Takie boiska muszą mieć jak najbardziej uniwersalną i bezpieczną nawierzchnię np. akrylową lub trawę syntetyczną. Ich rozmiary mogą różnić się w zależności od miejsca, a także potrzeb klienta.

Koszty budowy boiska

Odpowiedź na pytania ile kosztuje boisko do piłki nożnej, ile kosztuje boisko do hokeja na trawie, a ile budowa boiska do rugby zależy przede wszystkim od ich rodzaju nawierzchni, która zostanie wykorzystana do ich budowy. Oczywiście im większy rozmiar boiska, tym większy koszt będzie musiał ponieść klient. Również budowa boiska wielofunkcyjnego wiąże się z określonymi kosztami, które zależą m.in.: od rodzaju nawierzchni, przeznaczenia, a także wielkości. Aby poznać dokładny koszt boiska, warto zwrócić się do firmy zajmującej się budową obiektów sportowych z prośbą o wycenę. Myśląc o kosztach boiska należy wziąć pod uwagę jego utrzymanie. Boisko ze sztuczną trawą będzie kosztować więcej niż boisko z trawy naturalnej, jednakże jest ono znacznie prostsze i tańsze w utrzymaniu. Z tego powodu w niektórych przypadkach trawa syntetyczna może okazać się znacznie bardziej opłacalnym rozwiązaniem.

boisko wielofunkcyjne