W związku z setną rocznicą udziału reprezentacji Polski w Igrzyskach Olimpijskich powstał nowy program dofinansowujący budowę przyszkolnych hal sportowych, które to mają zwiększyć sportową infrastrukturę przyszkolną. Minister Sportu i Turystyki zdecydował, że w I naborze tego programu hale i obiekty sportowe zostaną dofinansowane kwotą ponad 730 mln zł i obejmą aż 360 obiektów. Zgodnie z założeniami całego programu planowane jest powstanie w Polsce 1000 hal o lekkiej konstrukcji.
Celem programu Olimpia jest zbudowanie większej i lepszej infrastruktury do uprawiania aktywności fizycznej, co w rezultacie ma się przekładać na zdrowszą populację, która będzie żyć dłużej, bez wydawania majątku na opiekę zdrowotną. Jeśli bliżej przyjrzymy się aktywnościom fizycznym podejmowanym na co dzień, można wyróżnić jej dwa główne rodzaje. Pierwszym będzie uprawianie sportu lub regularne ćwiczenia. Tu będzie istotny dostęp do wspominanej wcześniej infrastruktury – baseny, boiska wielofunkcyjne czy boiska do piłki nożnej. Jednak nie zawsze aktywność musi wiązać się z zaplanowanym treningiem, ale np. z dojazdem do pracy rowerem, pielęgnowaniem ogródka czy spacerem z psem. To jest ten drugi rodzaj aktywności fizycznej podejmowanej w celach rekreacyjnych.
Z badań wynika, że nawet ponad połowa polskiego społeczeństwa jest zupełnie nieaktywna fizycznie. Zaledwie 22% badanych osób uprawia sport lub ćwiczy co najmniej raz w tygodniu. Natomiast ok. 21% mieszkańców Polski, choć nie jest aktywna sportowo, to przynajmniej podejmuje inną formę ruchu. Żadnej aktywności fizycznej nie podejmuje aż 57% Polaków.
Polska na tle innych krajów Unii Europejskich (badania obejmowały całą Unię) nie wypada najlepiej. W UE przeciętnie nawet 62% osób jest aktywna fizycznie przynajmniej raz w tygodniu. Jednak jak już spojrzymy na konkretne kraje, to zróżnicowanie jest bardzo duże. Najaktywniejsi są Holendrzy (ok. 93% społeczeństwa), natomiast w Portugalii nawet 73% Portugalczyków zupełnie nie podejmuje regularnie jakiejkolwiek formy ruchu.
OECD (Organizacja Współpracy Gospodarczej i Rozwoju) regularnie komunikuje konieczność podejmowania akcji promujących aktywność fizyczną europejskiej populacji. Działania, jakie mają być w tym kierunku prowadzone mają obejmować możliwie jak najszerszy zakres promocji, także działań oddolnych w placówkach opieki zdrowotnej czy w miejscach pracy.
Duży nacisk kładzie się więc na to, by wypracowywać dobre nawyki wśród najmłodszych. Tu szczególną rolę mają odgrywać szkoły, które będą świetnie wyposażone np. w boiska wielofunkcyjne, czy takie obiekty jak hala pneumatyczna, np. wyposażona w innowacyjne rozwiązania, takie jak system Polytan Smart, pozwalająca m.in. prowadzić szczegółowe zapisy wyników i ich późniejszą analizę, by móc jeszcze efektywniej trenować. Im większa ilość i dostępność obiektów sportowych tym większa szansa, że skorzysta z niej większa ilość dzieci i dorosłych. Zatem te działania skierowane są w stronę zwiększenia dostępności wspomnianych obiektów sportowych, które ułatwią promowanie aktywności.
Dlaczego kładzie się taki nacisk na zaktywizowanie ludzi? Będąc sprawnymi fizycznie stajemy się bardziej produktywni i wydajniejsi i to w wielu dziedzinach życia, także w pracy. Ćwicząc, uprawiając sport czy podejmując innego rodzaju aktywność stajemy się bardziej energiczni, nasze funkcje poznawcze wchodzą na wyższy poziom, ale i poprawiamy swoją koncentrację, co w dobie tak wielu rozpraszaczy i nadmiernej ilości bodźców jest szczególnie istotne. Należy więc wysnuć dość oczywisty wniosek, mianowicie podejmowany ruch pozwala nam podnieść wspomniane już wydajność i produktywność, co w rezultacie przekłada się na wzrost gospodarczy.
Ministerstwo Sportu i Turystyki wesprze budowę 1000 hal sportowych, które będą obiektami przyszkolnymi. Budżet planowany na ten program na lata 2023 – 2024 wynosi 2 mld zł. Pierwsze hale mają powstać jeszcze w 2023 r.
Jaki jest podstawowy cel Programu Olimpia? Przede wszystkim ma on dążyć do tego, by nowoczesna infrastruktura była znacznie łatwiej dostępna, szczególnie dla najmłodszych. Jednak program ma także umożliwić sportowy rozwój młodzieży, a także pozwolić na podejmowanie aktywności fizycznej innym grupom społecznym. Program Olimpia ma na celu przede wszystkim zwiększyć dzieciom dostęp do aktywności fizycznej w szkołach, ponieważ jeszcze w wielu lekcje wychowania fizycznego odbywają się na korytarzach. Tu z pomocą ma właśnie przyjść program „Olimpia”.
Co dokładnie zostanie objęte dofinansowaniem:
boisko wielofunkcyjne – nowo powstałe o wymiarach od 9 m x 18 m do 20 m x 40 m wraz z zadaszeniem o stałej konstrukcji
W zależności od potrzeb i predyspozycji, nawierzchnia boiska może być wykonana zarówno z trawy syntetycznej jak i z nawierzchni poliuretanowej. W obydwu przypadkach są to nawierzchnie o wysokich parametrach użytkowych, spełniające wszelkie normy i przede wszystkim przeznaczone do użytku wewnętrznego.
Trawa syntetyczna – krótka z włókna teksturowanego na shockpadzie lub e-leyerze, które zwiększają amortyzację nawierzchni, zasypywana piaskiem. Lub szczególnie polecana do wewnątrz trawa bezzasypowa, krótka, bardzo gęsta. Dzięki specjalnej technologii włókien trawa nie wymaga wypełnienia przez co zasyp nie unosi się do góry ani nie jest wynoszony poza boisko.
Nawierzchnia poliuretanowa – jednowarstwowa nawierzchnia poliuretanowa do użytku wewnętrznego, przeznaczona na boiska wielofunkcyjne. Charakteryzuje się wysoką trwałością i dobrą amortyzacją. Nie zawiera w swoim składzie SBR, dlatego bezpiecznie może być używana na obiektach wewnętrznych.
Zarówno nawierzchnia z trawy syntetycznej jak i poliuretanowa są nawierzchniami bardzo trwałymi i bezpiecznymi do użytku wewnętrznego. Posiadają wszelkie badania potwierdzające ich bezpieczeństwo ekologiczne jak i badania na trudnopalność.
zadaszenie o stałej konstrukcji – budowa zadaszenia w już funkcjonującym boisku wielofunkcyjnym o wymiarach od 9 m x 18 m do 20 m x 40 m.
W programie „Olimpia” mamy do wyboru 3 warianty zadaszenia:
– zadaszenie łukowe hali o konstrukcji z drewna klejonego warstwowo z powłoką membranową
– zadaszenie łukowe hali o konstrukcji metalowej z powłoką membranową
– zadaszenie metalowe o konstrukcji samonośnej.
Pierwszy nabór Programu Olimpia okazał się na tyle dużym sukcesem, że został ogłoszony kolejny. Wnioski można było składać do 30 czerwca, a sam nabór jest zorganizowany w ten sam, sprawdzony sposób co w pierwszej edycji. Jeśli zaś chodzi o warunki programu i zasady naboru są one dostępne na stronie Ministerstwa Sportu i Turystyki.
* Źródło zdjęcia – https://www.gov.pl/web/sport/program-olimpia–program-budowy-przyszkolnych-hal-sportowych