Po nieco ponad 10 latach od oddawania pierwszych płyt boiskowych w ramach ogólnopolskiego programu konieczna okazuje się modernizacja popularnych „orlików”. Docelowo ma zostać poprawiony stan techniczny funkcjonujących już kompleksów sportowo – rekreacyjnych, które mają przecież sprzyjać tak potrzebnemu dzisiaj rozwojowi fizycznej aktywności zarówno wśród dzieci, jak i młodzieży.
Wprawdzie aktualna lista obejmuje 255 wniosków, to jednak poddana zostanie kolejnemu rozpatrzeniu pod kątem realnego dofinansowania. Trwają właśnie prace merytorycznie oceniające złożone wnioski. Jedno jest jednak pewne – setki „orlików” zostanie zmodernizowanych, obiekty przejdą technologiczną metamorfozę, dzięki której będą one odpowiadały na aktualne potrzeby i dościgną innowacyjną technologię, która już dawno weszła na stadiony.
W ramach Programu dofinansowaniem nie będą objęte nowe projekty, a już funkcjonujące obiekty sportowe, a środki będzie można przeznaczyć na remont, przebudowę lub rozbudowę. Prace będą więc obejmować przede wszystkim:
Jedną z najważniejszych zmian, jakie wprowadza program „Moje Boisko – Orlik 2012” edycja 2023 jest ta odnosząca się bezpośrednio do stanu boisk sportowych. Modernizacja ma objąć szereg czynności. A tą najistotniejszą wydają się nawierzchnie, które przez ponad dekadę użytkowania wymagają naprawy, a często wymiany.
Program odnoszący się do modernizacji orlików powinien zakładać nieco szerszy zakres użytkowania tych nawierzchni. Powinny one się stać boiskami przeznaczonymi nie tylko do piłki nożnej. Współczesnym orlikom będziemy nadawać znacznie szerszą funkcjonalność, której zakres nie jest ograniczony do jednej konkretnej dyscypliny sportu. Dynamiczny rozwój tych kompleksów sprawił, że stały się one atrakcyjne nie tylko dla zorganizowanych grup piłkarskich, ale także dla dzieci, młodzieży a także seniorów. Animatorzy sportowi bardzo często angażują się w pracę z najmłodszymi, dostarczając im niezapomnianych chwil na orlikach.
Pierwsze orliki pojawiły się już w 2008 roku, a od tego czasu stały się nieodłącznym elementem szkolnego krajobrazu sportowego. Z biegiem lat intensywnego użytkowania konieczna stała się modernizacja tych obiektów. W 2022 roku ruszył omawiany program odnowy kompleksów sportowych pod nazwą „Moje Boisko – Orlik 2012”. Inicjatywa świadczy o tym, jak orliki zyskały na popularności, stając się centralnym miejscem dla aktywności fizycznej dzieci i młodzieży. Program zakłada poprawę stanu technicznego istniejących obiektów, co jest koniecznym do przeprowadzenia zabiegiem w wyniku ich intensywnego użytkowania.
Modernizacja obejmie więc m.in. wymianę trawy syntetycznej, która po ponad 10 latach wprowadzania innowacyjnych rozwiązań technologicznych nabrała innego wymiaru, stała się trwalsza, bezpieczniejsza i pozwalająca osiągać lepsze wyniki sportowe. Trwała i estetyczna, sztuczna trawa cieszy się nieustającą popularnością, będąc wybierana z uwagi na swoje doskonałe parametry do uprawiania różnych dyscyplin sportowych. Jednym z głównych atutów jest jej zdolność do wiernego imitowania naturalnej nawierzchni, co sprawia, że prezentuje się niezwykle atrakcyjnie.
Obecnie na rynku występują dwie generacje sztucznej trawy, z których każda znalazła swoje zastosowanie w różnych dyscyplinach sportowych. Trzecia generacja, wypełniona piaskiem i granulatem, doskonale sprawdza się w grach takich jak piłka nożna czy rugby. Natomiast czwarta generacja charakteryzuje się gęsto rozmieszczonymi włóknami, często wykonanymi z włókien skręcanych i prostych, co czyni ją idealnym wyborem nie tylko do boisk piłkarskich.
Ważnym aspektem przy wyborze odpowiedniej trawy syntetycznej do konkretnej dyscypliny sportu jest wysokość włókna. Na boiskach piłkarskich zaleca się trawę o wysokości mieszczącej się w przedziale od 35 do 60 mm. W przypadku kortów tenisowych preferuje się niższą trawę, o wysokości od 10 do 15 mm, podczas gdy pola golfowe korzystają z nawierzchni o wysokości od 10 do 40 mm. Boiska wielofunkcyjne z kolei są idealne, gdy trawa osiąga wysokość od 15 do 25 mm. Odpowiedni wybór wysokości włókna zapewni optymalne warunki do uprawiania danej dyscypliny sportu na sztucznej nawierzchni. Transformacja na rynku traw wymogła modernizację stadionów wielofunkcyjnych, przywrócenie ich świetności i umożliwienie bezpieczne uprawianie różnych dyscyplin sportowych niezależnie od grupy wiekowej.
Przede wszystkim należałoby się odwołać do dekady zmian i rozwoju technologicznego w tym segmencie. Wydarzyło się wiele i to nie tylko w kontekście samej sztucznej nawierzchni, ale także na kanwie stosowanych aktualnie systemów, m.in. systemu Smart Track, czyli nowoczesnego, zaawansowanego narzędzia rejestrującego treningi, pozwalającego na szczegółowy zapis wyników i ich późniejszą analizę.
Boiska do piłki nożnej, czy też boiska wielofunkcyjne, które zostaną poddane modernizacji zyskać mogą nową nawierzchnię, ale także zostaną „uzbrojone” np. w system Polytan smart. System SMART to kompleksowe rozwiązanie, które zakłada zainstalowanie specjalnych bramek osadzonych w nawierzchni służących do pomiaru czasu, uzupełnione o specjalny czujnik o wadze zaledwie 12 g, przymocowany do paska noszonego w talii, oraz zaawansowane oprogramowanie analityczne. W trakcie przekraczania każdej magnetycznej bramki lekkie i precyzyjne urządzenie automatycznie rejestruje dane, które następnie są archiwizowane w dedykowanym dzienniku treningowym. Dzięki temu użytkownik ma możliwość dowolnego porównywania i analizowania zebranych informacji.
Inteligentne boiska do piłki nożnej wyposażone zostaną więc w bramki magnetyczne, które są integralnie wbudowane w nawierzchnię, dodatkowo udostępniono przenośne elementy rejestrujące, które umożliwiają przeprowadzanie testów w różnych miejscach.
W dyscyplinach zespołowych, takich jak piłka nożna, hokej czy rugby, istotną rolę odgrywają nie tylko szybkość biegu w linii prostej, ale również zdolność szybkiej zmiany kierunku. System Polytan SMART umożliwia przeprowadzenie pięciu różnych testów, dostosowanych do różnych sportów zespołowych, umożliwiając precyzyjne oceny tych umiejętności. W porównaniu z innymi systemami tego rodzaju Polytan SMART wyróżnia się wszechstronnością, sprawdzając się we wszystkich kluczowych aspektach, co czyni go optymalnym narzędziem do precyzyjnego planowania treningów.
Proces montażu bramek magnetycznych jest prosty, ze względu na to, że są one bezpośrednio osadzane w podłożu. To nie tylko zapewnia im odporność na warunki atmosferyczne, ale także stanowi skuteczne zabezpieczenie przed potencjalnym wandalizmem.
W dziedzinie sportów zespołowych, system SMART umożliwia zastosowanie różnorodnych testów, dostosowanych do specyfiki poszczególnych dyscyplin. Wśród nich znajdują się:
Dzięki tym zróżnicowanym testom system SMART staje się wszechstronnym narzędziem do oceny i doskonalenia różnorodnych umiejętności sportowych w ramach sportów zespołowych.