Facebook
Instagram
LinkedIn

Niszczący efekt pór roku — jak dbać o murawę syntetyczną w ciągu roku?

Konserwacja murawy syntetycznej jest wprawdzie o wiele łatwiejsza niż naturalnej trawy, jednak nie oznacza to, że nie wymaga ona podjęcia pewnych zabiegów konserwacyjnych. W okresie letnim murawa narażona jest na szkodliwe efekty promieni słonecznych.

Niszczący efekt pór roku — jak dbać o murawę syntetyczną w ciągu roku?
  • Niszczący efekt pór roku — jak dbać o murawę syntetyczną w ciągu roku?

Konserwacja murawy syntetycznej jest wprawdzie o wiele łatwiejsza niż naturalnej trawy, jednak nie oznacza to, że nie wymaga ona podjęcia pewnych zabiegów konserwacyjnych. W okresie letnim murawa narażona jest na szkodliwe efekty promieni słonecznych. Podczas jesieni sztuczna nawierzchnia musi oprzeć się intensywniejszym opadom, a opadłe liście również niekoniecznie sprzyjają płycie boiska. Natomiast w zimę mróz i śnieg mocno nadwyrężają kondycję poliuretanowej płyty. Co zrobić, by pory roku nie zniszczyły syntetycznej nawierzchni?

  • Negatywny wpływ warunków atmosferycznych na sztuczną murawę

Wprawdzie zbudowanie wysokiej jakości boiska z murawą syntetyczną to bardzo dobry krok, jednak nie możemy poprzestać na samej budowie. To znaczy, że musimy zdawać sobie sprawę z tego, że niewłaściwe użytkowanie i przede wszystkim pozostawienie takiej nawierzchni bez konserwacji będzie skutkowało jej zniszczeniem. Zatem utrzymanie boiska ze sztuczną murawą wymaga od nas przeprowadzania regularnych zabiegów konserwacyjnych. Właściwa pielęgnacja nakazuje podjęcie odpowiednich kroków, należy użyć właściwego sprzętu, a zabiegi wykonywać przy dobrych warunkach pogodowych.

Choć przez zdecydowanie większą część roku boisko wykonane z trawy syntetycznej może być użytkowane, to wymaga ono też regularnego doglądania. Warto weryfikować stan murawy, sprawdzać, czy nie znajdują się na płycie kawałki szkła, metalu, gumy do żucia, czy innego rodzaju niebezpieczne przedmioty. Dobrą praktyką jest zamieszczenie odpowiednich tablic informacyjnych zachęcających do dbania o boisko przez jego użytkowników i użytkowania go zgodnie z przeznaczeniem. Obiekt warto zamknąć w sytuacji, kiedy temperatura spadnie poniżej -10 stopni Celsjusza, a także podczas intensywnych opadów deszczu.

W przypadku wspomnianego intensywnego opadu płyta przesiąknie wodą i mogą pojawić się kałuże. Warto mieć na uwadze, że w takich warunkach płyta może stać się niestabilna, natomiast gumowy granulat może się przemieszczać. Wówczas należy wstrzymać na jakiś czas możliwość użytkowania płyty. Woda po ustaniu deszczu spłynie w kilka minut. Po ulewnych deszczach nagromadzony miejscami granulat należy rozprowadzić równomiernie po całej powierzchni.

Dość dużym zagrożeniem dla stanu murawy syntetycznej jest obecność na jej powierzchni materiału organicznego, takiego jak ziemia, trawa, mech czy liście. Zauważmy, że pozostawienie takich materiałów na płycie boiska spowoduje, że zostanie on wdeptany w materiał wypełniający i się z nim zmiesza. Do czego może to doprowadzić? Bardzo prawdopodobne, że  mata się zbije, co stworzy sprzyjające warunki do rozwoju alg, a to znowu sprawi, że boisko stanie się śliskie i zmniejszy się bezpieczeństwo jego użytkowania. Co więcej, zaleganie materiałów organicznych w macie może spowodować, że na płycie zaczną rosnąć trawa, mech i chwasty. Zauważmy też, że mech może się pojawić na boiskach lub jego obszarach, które przez dłuższy czas są zacienione. Dlatego tak istotne dla optymalnej kondycji płyty jest jej regularne czyszczenie.

Jakie czynności powinny zostać wykonane w ramach konserwacji trawy syntetycznej?

Już wiemy, na jakie zagrożenia narażona jest syntetyczna trawa. Wymaga więc ona regularnej i profesjonalnej konserwacji. Z jednej strony płytę należy przeglądać, by sprawdzić, czy na płycie nie znajdują się niepożądane przedmioty oraz materiały organiczne, ale taka płyta będzie też wymagała właściwego serwisu. Serwis pozwoli utrzymać płytę na najwyższym poziomie technicznym oraz wizualnym, a także będzie gwarancją najwyższego bezpieczeństwa oraz komfortu jego użytkowania. 

Pierwsza czynność serwisowa powinna obejmować uzupełnienie granulatu. Ten zabieg należy wykonać już po dwóch, trzech miesiącach użytkowania płyty. Podjęcie kolejnych zabiegów jest już zależne od tego, jak intensywnie użytkowany jest obiekt sportowy. Nie bez znaczenia pozostaje w tej kwestii sam rodzaj trawy syntetycznej.

Po okresie zimowym boisko z trawy syntetycznej wymaga oczyszczenia i przygotowania do nowego sezonu.

Jakie zabiegi powinny być podejmowane w ramach konserwacji boisk z nawierzchnią ze sztucznej trawy:

  • weryfikacja stanu nawierzchni oraz kontrola granulatu,
  • weryfikacja złączy trawy, czy wymagają podklejenia. Sprawdzenie linii boisk i ewentualnego sklejenia złączy,
  • oczyszczenie nawierzchni w sposób mechaniczny wraz z dekompresją, a także rozbicie i rozczesanie granulatu z przesianiem, odpyleniem i usunięciem zanieczyszczeń,
  • kontrola wysokości zasypania i uzupełnienie granulatu w miejscach, gdzie jest to konieczne, a także szczotkowanie całej nawierzchni.

Regularna konserwacja jest niezwykle istotna w kontekście długoletniego użytkowania murawy syntetycznej. Warto stosować się do zaleceń zawartych w instrukcji, co wyeliminuje ryzyko powstawania ewentualnych usterek. Zabiegi pielęgnacyjne poza utrzymaniem boiska w dobrej kondycji, prowadzą do większego komfortu jego użytkowania oraz zwiększają bezpieczeństwo osób trenujących i grających.

Jak dbać o nawierzchnię poliuretanową

Pielęgnacja boiska poliuretanowego jest niezbędna w celu zachowania właściwości użytkowych nawierzchni i jego atrakcyjnego wyglądu.

Nawierzchnia poliuretanowa jest nawierzchnią gumową, antypoślizgową pozostawione na niej zanieczyszczenia zarówno biologiczne, mechaniczne czy chemiczne mogą mieć znaczny wpływ na jej niszczenie i skracanie okresu użytkowania. Bieżąca pielęgnacja i usuwanie z powierzchni poliuretanowych opadłych liści, zabrudzeń, plam z oleju czy farb jest niezbędne, aby zachować parametry użytkowe nawierzchni. Szczególną uwagę należy zwrócić na niebezpieczne dla użytkowników i samej nawierzchni fragmenty porozbijanego szkła czy ostre przedmioty i niezwłocznie je usunąć. 

Warto też mieć na uwadze to, że nawierzchnie boisk poliuretanowych mogą być nieprzepuszczalne i przepuszczalne. Jest to istotne pod kątem samego czyszczenia nawierzchni. Powierzchnie przepuszczalne powinny być czyszczone regularnie strumieniem wody pod dużym ciśnieniem. Jest to zabieg, który pozwala wypłukać nawierzchnię z błota i drobin piasku. W ten sposób wyeliminowane zostanie zagrożenie w postaci zatykania się przestrzeni pomiędzy granulkami, co mogłoby prowadzić do twardnienia masy.

Nawierzchnia poliuretanowa nieprzepuszczalna także powinna być czyszczona strumieniem wody pod dużym ciśnieniem. Taki zabieg pozwala wyeliminować z płyty drobinki brudu i piasku, które jeśli będą zalegać na nawierzchni, będą działać degradująco na płytę. Konserwacja pozwoli także ograniczyć ścieranie się linii boisk, co eliminuje ponoszenie dodatkowych kosztów związanych z malowanie tych linii. Co więcej, boisko będzie się atrakcyjnie i zachęcająco do użytkowania prezentować.

Mycie metodą ciśnieniową należy wykonywać z odpowiedniej odległości, ponieważ silny punktowy strumień ze zbyt bliskiej odległości mógłby uszkodzić nawierzchnię.  

Do mycia nawierzchni w zależności od stopnia jej zabrudzenia używa się myjek ciśnieniowych typu „karcher”, przemysłowych odkurzaczy czy mechanicznych szczotek. W celu usunięcia glonów lub plam mchu należy sięgnąć po środki chemiczne i dogłębnie wyczyścić nawierzchnię. 

Dogłębne czyszczenie i usuwanie większych zabrudzeń najlepiej powierzyć profesjonalnej firmie, która dysponuje specjalistycznym sprzętem i posiada doświadczenie w tego rodzaju usługach serwisowych. 

Mając na uwadze to, że płyta z nawierzchnią sztuczną ma służyć długo, z zachowaniem komfortu gry i bezpieczeństwa przeprowadzanie zabiegów pielęgnacyjnych to absolutna konieczność. Tylko wówczas możemy liczyć na to, że poliuretan zachowa swoje właściwości amortyzujące, a płyta będzie się atrakcyjnie prezentować. Bez odpowiedniego serwisu nawierzchnia będzie tracić swoją wyjściową przepuszczalność. W rezultacie na płycie będą powstawały kałuże oraz brud, co nie będzie służyło grze, treningom, a samo boisko będzie niszczeć.