Nawierzchnie poliuretanowe są nawierzchniami syntetycznymi. Charakteryzują się tym, że są pozbawione spoin oraz są wyjątkowo wytrzymałe zachowując przy tym świetne parametry użytkowe. Co ciekawe ich zastosowanie jest bardzo szerokie. Mogą być instalowane zarówno na stadionach lekkoatletycznych (wykazują dużą odporność na działanie kolców) jak i na boiskach wielofunkcyjnych, kortach tenisowych czy placach zabaw, gdzie równie dobrze spełniają swoją funkcję. Są to więc nawierzchnie, które będą służyć nie tylko profesjonalistom na zawodach sportowych, sportowcom podczas treningów na bieżniach czy boiskach, ale i dzieciom na boiskach szkolnych czy placach zabaw. Ich cechy wynikające z wysokiego stopnia amortyzacji oraz elastyczności to gwarancja bezpieczeństwa i komfortu użytkowania.
Profesjonalne nawierzchnie poliuretanowe instaluje się bezpośrednio na placu budowy. Co niezwykle istotne mogą one być montowane zarówno na przepuszczalnej podbudowie jak i na podłożu nieprzepuszczalnym. Warto zauważyć w kontekście eksploatowania takiej nawierzchni, że są one bardzo łatwe w utrzymaniu w czystości, a odpowiednia konserwacja pozwala wyraźnie przedłużyć jej doskonały stan. Zaleca się aby nawierzchnie syntetyczne poliuretanowe były układane przez firmy z doświadczeniem w tego typu realizacjach i dysponujących odpowiednim sprzętem. To zagwarantuje jakość wykonania i długi okres eksploatacji.
Uniwersalność nawierzchni poliuretanowych to jedna z wyróżniających je cech. Jeśli parametry techniczne zostaną odpowiednio dobrane ( m.in. grubość, amortyzacja, wskaźnik odkształcenia pionowego, współczynnik tarcia, wytrzymałość na rozciąganie i wydłużenie podczas zerwania ) uda się zbudować przestrzeń, która będzie umożliwiała uprawianie sportów na poziomie zawodowym. Przeważnie nawierzchnie poliuretanowe stosuje się do budowy bieżni lekkoatletycznych czy boisk wielofunkcyjnych, ale równie często znajdują zastosowanie na kortach tenisowych czy placach zabaw.
W jaki sposób dobierany jest właściwy rodzaj nawierzchni? Na optymalny wybór składać się musi wiele czynników. Najistotniejsze z nich to przeznaczenie budowanego obiektu, a także intensywność jego użytkowania oraz budżet. Jeśli ma to być stadion lekkoatletyczny, na którym mają się odbywać zawody to już na etapie projektu Inwestor powinien dokonać wyboru rodzaju nawierzchni zgodnie z wymaganiami uwzględnionymi w dokumentach „Kategorie Stadionów” i „ Nawierzchnie syntetyczne – wymagania PZLA”, które można znaleźć na stronie Polskiego Związku Lekkiej Atletyki. Kategorie stadionów wraz z rodzajem wymaganej nawierzchni opisaliśmy we wcześniejszym artykule. Jeśli tylko ustalone zostaną wszelkie parametry można dobrać właściwą nawierzchnię.
Poniżej rodzaje dostępnych nawierzchni poliuretanowych:
Wszystkie nawierzchnie instalowane na stadionach ubiegających się o dopuszczenie do rozgrywania oficjalnych zawodów, muszą spełniać wymagania WA dotyczące ich jakości, potwierdzone certyfikatem WA (Product Certificate) oraz spełniać wymagania Polskiego Związku Lekkiej Atletyki.
Certyfikacja
World Athletics WA (dawniej IAAF), mając na celu zapewnienie jak najlepszych warunków startu na najważniejszych imprezach lekkoatletycznych ustaliła wymagania, jakie powinny być spełnione przy budowie stadionów, na których będą się odbywać zawody najwyższej rangi takie jak: igrzyska olimpijskie, mistrzostwa świata, mistrzostwa kontynentów, regionów lub grupy krajów, mityngi międzynarodowe oraz mecze międzypaństwowe.
Ustalony przez Komitet Techniczny WA system certyfikacji stadionów lekkoatletycznych oprócz kategorii przewiduje wydawanie certyfikatów 1 i 2 klasy ( odpowiednio: CLASS 1 Athletic Facility Certificate i CLASS 2 Athletic Facility Certificate). Posiadanie takich certyfikatów wymagane jest przy ubieganiu się o przyznanie organizacji zawodów międzynarodowych, nad którymi nadzór sprawują WA lub EA (European Athletics)
PZLA wydaje świadectwa kategorii stadionów od I do VII.
Nawierzchnie poliuretanowe najwyższej jakości produkowane są jedynie przez kilku producentów, dlatego, aby mieć pewność, że produkt instalowany na obiekcie spełnia wymagania i będzie dobrze służył ważne jest, aby przeszedł on odpowiednie badania i posiadał poniższe dokumenty potwierdzającego jego parametry i zgodność z różnymi normami:
Nawierzchnie poliuretanowe są różne, dzięki czemu można je precyzyjnie dobrać do intensywności i sposobu użytkowania. Zaawansowane technologie produkcji i montażu sprawiają, że nawierzchnie syntetyczne są odporne na ścieranie czy działanie mikroorganizmów. Są one dostępne w wersji nieprzepuszczającej wodę i przepuszczalnej. Ich największą wartością jest to, że są one sprężyste i elastyczne, co nie tylko jest gwarancją bezpieczeństwa, ale i komfortu użytkowania. Niezależnie od tego, czy z nawierzchni korzystają dzieci, czy zawodowi sportowcy.