Facebook
Instagram
LinkedIn

Jak wygląda montaż trawy syntetycznej?

Obecnie trudno już sobie wyobrazić przyszkolne boiska do gry w piłkę, korty tenisowe czy boiska wielofunkcyjne, do budowy których nie użyto by trawy syntetycznej. Boiska ze sztuczną trawą sprawdzają się zdecydowanie lepiej niż te z trawą naturalną.

Jak wygląda montaż trawy syntetycznej?

Obecnie trudno już sobie wyobrazić przyszkolne boiska do gry w piłkę, korty tenisowe czy boiska wielofunkcyjne, do budowy których nie użyto by trawy syntetycznej. Boiska ze sztuczną trawą sprawdzają się zdecydowanie lepiej niż te z trawą naturalną. Gra na nich możliwa jest w zasadzie w każdych warunkach, a co niezwykle istotne, w kontekście jej konserwacji, jest wyjątkowo łatwa w utrzymaniu. Takiej nawierzchni nie trzeba kosić, podlewać, ani nawozić. Pełne czyszczenie trawy syntetycznej może być wykonane minimum raz w roku w zależności od rodzaju trawy. Kwestią otwartą pozostaje jej montaż. Instalacja jak się okazuje także nie jest szczególnie trudna, jednak wymaga doświadczenia i jej ułożenie należy powierzyć profesjonalistom. Zobaczmy, na co szczególnie należy zwracać uwagę przy układaniu trawy syntetycznej.

Ile trwa układanie trawy syntetycznej i na co warto zwrócić uwagę przy jej budowaniu?

Samo układanie jest przeważnie opisane w planie (rollplan), który dołączany jest przez producenta do dostawy wraz z rolkami trawy. Znajdują się w nim istotne z punktu widzenia układania nawierzchni informacje. Warto mieć na uwadze to, że każda rolka ma swoją indywidualną sygnaturę. Wynika to z tego, że nie wszystkie rolki są jednolicie zielone, niektóre z nich mogą mieć linie, które po ułożeniu wszystkich rolek wyznaczać będą np.  linie boczne.

Istotne jest, aby rolki trawy leżakowały na placu budowy przed jej montażem. Rozwinięte rolki pozostawić na minimum 24 godziny, jest to czas potrzebny na rozprężenie trawy.  

Podczas rozwijania rolek należy szczególną uwagę zwrócić na rozmiar boiska. W pierwszej kolejności najczęściej rozwija się rolki z liniami bocznymi, następnie należy rozwijać rolki za linią bramkową. Kolejną  czynnością jest przygotowanie szwów, czyli łączeń. Należy pamiętać o pozostawieniu 5 cm pasa, który będzie zachodził na poprzednią rolkę za linią bramkową. Zawsze powinno poddać się weryfikacji to, czy rolka pasuje do szwu.

W kolejnym kroku klejenia szwów, należy upewnić się, czy rolki leżą całkowicie płasko. Dokładne instrukcje dotyczące klejenia podawane są przez dostawcę trawy syntetycznej. Warto jednak zwrócić uwagę na to, czy nie pojawiły się żadne napięcia lub zmarszczki na ułożonej już nawierzchni. Jeśli rolki w środkowych sekcjach zostały już ułożone można przejść do klejenia boków.

W następnym etapie przechodzimy do oznakowania. Za pomocą podwójnie tnącego noża przycinane są linie w taki sposób, aby pasowały do siebie w obrębie powierzchni przyciętej nawierzchni. Ostatnią czynnością będzie wypełnienie trawy piaskiem lub piaskiem oraz granulatem gumowym (np. SBR, EPDM, TPE) lub innym rodzajem granulatu (np. korek, BrockFill – specjalnie cięta sosna południowa) . Jednak należy mieć na uwadze, że w systemach wypełnianych tylko piaskiem, guma lub inny granulat nie jest stosowany. Trawę syntetyczną najpierw trzeba wyszczotkować, a sam piasek należy potem nakładać cienkimi warstwami. Po nałożeniu warstwy piasku należy ją wyrównać, jeżeli jest to konieczne. Należy pamiętać o tym, że piasek lub gumę należy nakładać zawsze przed maszyną, nigdy za nią. W ten sposób maszyna będzie się poruszała po już wypełnionej części boiska.

Zasyp trawy syntetycznej musi odbywać się w suche dni. W innym wypadku, w dni wilgotne lub podczas opadów, piasek nie będzie się równomiernie rozkładał, będzie się zbijał i przyczepiał do sztucznej trawy.

Jeśli chodzi o czas wykonania, to same rolki trawy syntetycznej przy boisku pełnowymiarowym układa się przez ok. jeden tydzień. Jeśli niezbędny przy układaniu okaże się e-layer to należy zarezerwować dodatkowe siedem dni. A po jego położeniu należy odczekać kolejne dwa dni. Przy Orliku dwa dni należy poświęcić na położenie e-leyer, potem dwa dni przerwy. Następnie przez ok. 3 dni układa się trawę a kolejne 2 dni poświęca na jej zasypanie.

Jakie są rodzaje trawy syntetycznej i do jakich warunków są one dostosowane?

Trawa syntetyczna jest dzisiaj bardzo popularna, m.in. ze względu na to, że jest trwała i zachowuje bardzo dobre parametry do uprawiania różnego rodzaju dyscyplin sportowych. Co więcej, prezentuje się ona bardzo atrakcyjnie, wiernie imitując naturalną nawierzchnię. Jeśli chodzi o ich rodzaj dla najpopularniejszej dyscypliny (piłki nożnej)  to występuje ona w dwóch generacjach:

  • III generacja sztucznej trawy – ten rodzaj trawy syntetycznej wypełniony jest piaskiem i granulatem, świetnie sprawdza się w piłce nożnej, rugby czy futbol amerykański
  • IV generacja trawy syntetycznej – włókna są tutaj gęsto rozmieszczone, bardzo często tego rodzaju nawierzchnia produkowana jest z włókien skręcanych i prostych. Używana głównie do  boisk piłkarskich.

Podczas wyboru właściwej trawy syntetycznej pod kątem konkretnej dyscypliny sportu powinno się brać pod uwagę wysokość włókna. I tak np. dla boisk piłkarskich przyjmuje się, że wysokość trawy powinna mieścić się w przedziale do 35 do 60 mm, dla kortów tenisowych ta wysokość wynosi mniej więcej od 10 do 20 mm, pola golfowe budowane są z nawierzchni o wysokości od 10 do 40 mm, a boiska wielofunkcyjne od 15 do 25 mm.

Jak wygląda oferta układania boisk z trawy syntetycznej i jakie obejmuje usługi?

Usługi naszej firmy świadczone są kompleksowo. Jako lider w certyfikacji i recertyfikacji boisk wykonaliśmy jako jedyni w Polsce boisko, które otrzymało 3 certyfikaty FIFA wg najnowszego podręcznika. Oferujemy pełen wachlarz systemów traw syntetycznych. Układamy trawy długie oraz nawierzchnie na matach elastycznych z zasypem EPDM z recyklingu czy TPE. Realizujemy również budowy boisk z trawami czwartej generacji, które nie wymagają zasypywania ich granulatem gumowym. Stawiamy na ekologię oferując trawy, przy produkcji których nie wyemitowano do atmosfery CO2 i które wykonano z surowców odnawialnych i naturalnych. Budujemy boiska piłkarskie obejmując klientów kompleksową obsługą.