Zadaniem współczesnej szkoły jest nie tylko dostarczanie wiedzy i wypracowywanie różnego rodzaju umiejętności, ale także promowanie zdrowego stylu życia i rozwijanie aktywności fizycznej uczniów. Dobrze zaprojektowany szkolny kompleks sportowy jest kluczowym elementem pozwalającym realizować wyżej wymienione cele.
Komisja Obiektów i Urządzeń Polskiego Związku Lekkiej Atletyki regularnie otrzymywała od zainteresowanych stron wnioski o „zaopiniowanie założeń koncepcji lub projektów architektoniczno–budowlanych albo projektów technicznych (techniczno-budowlanych) nowo budowanych lub modernizowanych stadionów lekkoatletycznych”. W odpowiedzi na te zapytania opracowano więc obszerne wytyczne prezentujące podstawowe parametry urządzeń, których budowa objęta jest przepisami WA/IAAF oraz PZLA.
Trening biegowy wydaje się najczystszą jego formą. Podczas biegania niepotrzebne są nam żadne akcesoria, które używane są w innych dyscyplinach sportów lekkoatletycznych, ale nie tylko. Możemy biegać nawet bez specjalnego obuwia czy stroju.
Boiska wielofunkcyjne doskonale służą do uprawiania wielu dyscyplin sportu. Sprawdzają się jako boiska do piłki nożnej, koszykówki, piłki ręcznej, siatkówki, ale także do uprawiania lekkoatletyki. Nic nie stoi na przeszkodzie, by służyły także jako korty tenisowe. Ich uniwersalność to wielka zaleta, dzięki której można dostosować nawierzchnię do tej czy innej dyscypliny sportu. Są więc szczególnie doceniane przez szkoły, placówki oświatowe, ośrodki i kluby sportowe, a także przez prywatnych użytkowników, którzy decydują się właśnie na inwestycję w tego rodzaju boiska.